RvS, 13-01-2010, nr. 200900320/1/M1
ECLI:NL:RVS:2010:BK9028
- Instantie
Raad van State
- Datum
- Zaaknummer
200900320/1/M1
- LJN
BK9028
- Vakgebied(en)
Milieurecht (V)
- Brondocumenten en formele relaties
ECLI:NL:RVS:2010:BK9028, Uitspraak, Raad van State, 13‑01‑2010; (Eerste aanleg - meervoudig)
- Wetingang
- Vindplaatsen
AB 2010, 84 met annotatie van B.W.N. de Waard, D.W.M. Wenders
JOM 2010/603
JOM 2010/486
Uitspraak 13‑01‑2010
Inhoudsindicatie
200900320/1/M1.
Datum uitspraak: 13 januari 2010
AFDELING
BESTUURSRECHTSPRAAK
Uitspraak in het geding tussen:
2. de besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid ProRail B.V., gevestigd te Utrecht,
appellanten,
en
het college van burgemeester en wethouders van Leeuwarden,
verweerder.
1. Procesverloop
Het college heeft een verweerschrift ingediend.
Arriva, ProRail en [belanghebbende] hebben hun zienswijze daarop naar voren gebracht.
2. Overwegingen
Deze beroepsgrond faalt.
2.5. Ingevolge voorschrift 1.1 mag laagfrequent geluid veroorzaakt door de Stadler-treinen, gemeten volgens de NSG-richtlijn laagfrequent geluid d.d. april 1999, in geluidgevoelige ruimten en verblijfsruimten van derden, niet meer bedragen dan 72, 62, 55, 48, 42, 33, 33 en 33 als grenswaarde voor het Leq ongewogen in dB(Z) voor respectievelijk tertsband 20, 25, 31,5, 40, 50, 63, 80 en 100 Hz.
Naar aanleiding van de uitspraak van de voorzitter van 11 maart 2009 in zaak nr.200900320/2/M1heeft het college opnieuw metingen verricht, waarbij mede de na november 2007 getroffen logistieke maatregelen in aanmerking zijn genomen. Deze metingen dateren van na het bestreden besluit, maar geven eenzelfde resultaat.
2.7.2. Uit het deskundigenbericht volgt dat verschillende vergelijkbare (internationale) richtlijnen voor de beoordeling van de aanvaardbaarheid van laagfrequent geluid beschikbaar zijn. Het merendeel van de daarbij gehanteerde beoordelingscriteria is gebaseerd op de gehoordrempel voor laagfrequent geluid. Volgens het deskundigenbericht is tussen de Vercammen-curve en de DIN-curve een groot verschil zichtbaar vanaf de frequentie 40 Hz en hoger. Dit komt doordat in de Vercammen-curve besloten ligt dat wordt voorkomen dat meer dan 3 tot 10% van de bevolking zal worden gehinderd door laagfrequent geluid, zodat ernstige geluidhinder in substantiële mate wordt voorkomen. De DIN-curve daarentegen gaat volgens het deskundigenbericht uit van een nulhinderniveau, zodat geen hinder ontstaat van laagfrequent geluid.